Medycyna pracy

Zapisy odbywają się wyłącznie po wcześniejszym
telefonicznym ustaleniu terminu lub osobistym w rejestracji.

Badanie Pracownika pod kątem jego indywidualnych predyspozycji do pracy na określonym stanowisku, w określonych warunkach, z uwzględnieniem czynników szkodliwych, uciążliwych występujących w środowisku pracy i wpływających na stan zdrowia Pracownika.

POBIERZ SKIEROWANIE:

Skierowanie na badanie psychologiczne 
dla kierowcy

Skierowanie na badanie psychologiczne 
dla innych

Skierowanie na badania 
medycyny pracy

Skierowanie na badania sanitarno-epidemiologiczne

Zakres wykonywanych czynności

wynikających z kodeksu pracy

WSTĘPNE

PRACODAWCA KIERUJE NA NIE :

  • Nowych pracowników przed rozpoczęciem pracy
  • Pracowników po zmianie stanowiska pracy
  • Młodocianych

OKRESOWE

PRACODAWCA KIERUJE NA NIE :

  • Pracowników wykonujących pracę na danym stanowisku, dla których kończy się ważność wcześniej wydanego zaświadczenia. Badanie należy wykonać przed zakończeniem ważności tego zaświadczenia.

KONTROLNE

PRACODAWCA KIERUJE NA NIE :

  • Pracowników, którzy byli na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni. Pracownik jest zobowiązany do poddania się badaniom w celu uzyskania orzeczenia lekarskiego przed ponownym podjęciem pracy.

Uwaga – Pracownik powinien mieć ze sobą zaświadczenie od lekarza prowadzącego, że jest zdolny do pracy!

BADANIA DO CELÓW SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNYCH

WYKONYWANE DLA :

  • Pracowników wykonujących czynności związane z obróbką surowców pochodzenia zwierzęcego i roślinnego oraz procesami technologicznymi żywności.
  • Pracowników związanych ze sprzedażą, transportem środków spożywczych, przygotowaniem i wydawaniem potraw oraz innych środków do spożycia w zakładach żywienia zbiorowego, a także w innych miejscach sprzedaży.

BADANIA KANDYDATÓW NA PRAWO JAZDY / KIEROWCÓW ZAWODOWYCH

  • Dotyczy wszystkich kategorii A,B,C,D,E
  • Operatorów wózków widłowych
  • Obsługi i konserwacji dźwigów
  • Innych podobnych , wymagających szczególnej sprawności psychoruchowej

BADANIA OSÓB BIORĄCYCH UDZIAŁ 
W KONKURSACH NA STANOWISKA DECYZYJNE 
(PREZES , DYREKTOR )

BADANIA KANDYDATÓW, 
UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH ORAZ 
STUDENTÓW

BADANIA OSÓB NARAŻONYCH 
NA DZIAŁANIE PROMIENIOWANIA 
JONIZUJĄCEGO

BADANIA WYSOKOŚCIOWE

WYKONYWANE DLA :

  • Operatorów dźwigów
  • Operatorów koparek
  • Operatorów suwnic
  • Operatorów wózków itp.

UMÓW WIZYTĘ W LECZNICY PULS!

Co trzeba wiedzieć przed wizytą?

Lekarz Medycyny Pracy wykonuje badania na podstawie oryginału skierowania wydanego przez pracodawcę, które to pacjent powinien mieć ze sobą na wizycie. 

Prawidłowo wypełnione skierowanie powinno być :

  • czytelne
  • zawierać informację o stanowisku pracy (wykaz narażeń i czynników szkodliwych występujących na danym stanowisku pracy )
Wizyta powinna być poprzedzona umówieniem terminu badania.

Podstawa prawna

Dziennik Ustaw Nr 69 z 25 czerwca 1996 r. poz. 332,
Dziennik Ustaw Nr 37 z 4 marca 2003 r. poz. 328.
Dz.U. z 2004 nr 125 poz. 1317

USTAWA o służbie medycyny pracy
z dnia 27 czerwca 1997 r. (wybrane artykuły)
Art. 1. 1. W celu ochrony zdrowia pracujących przed wpływem niekorzystnych warunków środowiska pracy i sposobem jej wykonywania oraz sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi, w tym kontroli zdrowia pracujących, tworzy się służbę medycyny pracy.
2. Systematyczna kontrola zdrowia pracujących, prowadzona także w celu aktywnego oddziaływania na poprawę warunków pracy przez pracodawcę i ograniczania w ten sposób ryzyka zawodowego, obejmuje procedury i badania służące ocenie zdrowia pracujących ukierunkowanej na identyfikowanie tych elementów stanu zdrowia, które pozostają w związku przyczynowym z warunkami pracy.
3. W ramach kontroli zdrowia osoby pracujące otrzymują informacje i wskazania lekarskie odnośnie sposobów zapobiegania niekorzystnym zmianom w stanie zdrowia.


Art. 12. 1. Badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników oraz inne świadczenia zdrowotne są wykonywane na podstawie pisemnej umowy zawartej przez podmiot obowiązany do ich zapewnienia, o którym mowa w art. 5 ust. 2, zwany dalej „zleceniodawcą”, z podstawową jednostką służby medycyny pracy, zwaną dalej „zleceniobiorcą”.

Art. 22. Pracodawcy:
1) ponoszą koszty przeprowadzanych badań wstępnych, okresowych i kontrolnych oraz profilaktycznej opieki zdrowotnej niezbędnej ze względu na warunki pracy, na zasadach określonych w Kodeksie pracy oraz przepisach wydanych na jego podstawie;
2) finansują wybrane przez siebie świadczenia zdrowotne z zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej, należące do zadań służby medycyny pracy określonych w art. 6 ust. 1.

Art. 23. Ze środków własnych finansują profilaktyczną opiekę zdrowotną sprawowaną przez służbę medycyny pracy:
1) osoby prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek i osoby z nimi współpracujące;
2) rolnicy indywidualni i pracujący z nimi domownicy oraz członkowie spółdzielni produkcji rolnej, z wyjątkiem orzecznictwa dotyczącego rolniczych chorób zawodowych, którego finansowanie następuje na zasadach określonych w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników;
3) byli pracownicy oraz osoby, które wykonywały pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, lub osoby, które pozostawały w stosunku służbowym, o ile w odrębnych przepisach nie wskazano innego sposobu finansowania

Umów wizytę